top of page

Gratiae Sanctae Mariae

oratorium o. Dawida Kusza OP

18.12.2022
Bazylika w Krzeszowie
18.30
Wstęp wolny

Nowa kompozycja została zamówiona specjalnie na Święto Światła. Mija dokładnie 400 lat od odnalezienia cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej. Utwór jest nierozerwalnie związany z piękną architekturą opactwa. Każda kolejna jego część prowadzi nas dalej w głąb bazyliki aż w końcu staniemy pod samym cudownym obrazem.

Dawid Kusz OP - kompozytor

Łukasz Kutrowski - przygotowanie libretta

Mateusz Rusowicz - dyrygent

Karol Kusz - przygotowanie zespołu wokalnego

Cracow Singers - zespół wokalny

Schola OP Wrocław

Capella Grissoviensis - zespół instrumentalny

_MG_1664.JPG

Dawid Kusz - dominikanin. Urodzony w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu Dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych.

W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w
dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat) a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika.
Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016).
Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno – teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Instytucie Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury iDziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

oratorium: Witaj
2.JPG
MKiDN_kolor.jpg
Logo_NIMIT_RGB_kolor_poziom.png
bottom of page