Mateusz Rusowicz
Dyrektor Festiwalu
fot. Filip Basara
Dyrygent, Menadżer Kultury, Trębacz.
Wierzy, że do uczestnictwa w kulturze zaproszeni są wszyscy i że uczestnictwo w niej to niezawodny sposób na szczęśliwe i pełne życie. Dlatego podejmuje szeroki wachlarz działań artystycznych i edukacyjnych, żeby dotrzeć do możliwie szerokiego grona publiczności. Bo muzyka zachwyca, porywa i zmienia życie na lepsze.
Współorganizuje szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych: festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music, Orkiestrę Młodzieżową Music for Future czy trasę Ochman Exclusive. Jako dyrygent współpracował z Orkiestrą AUKSO, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Dolnośląską, festiwalem Sacrum-Profanum oraz Festiwalem Warszawska Jesień.
Jako trębacz jest współzałożycielem i stałym członkiem zespołu muzyki nowej Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Założyciel Agencji MR Music.
ks. dr. Łukasz
Kutrowski
Dyrektor Wydawnictwa, doradca naukowy i programowy festiwalu
Kapłan diecezji legnickiej, muzykolog i chórmistrz pochodzący ze Zgorzelca.
W 2009 roku ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium
Duchownym w Legnicy, otrzymując tytuł magistra teologii. Od 2011 roku studiował muzykologię i liturgikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Studia te zwieńczył, otrzymując kolejno: w 2016 roku tytuł magistra muzykologii, w 2017 roku doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej.
Od 2017 roku pracował w parafii katedralnej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy, również jako wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy oraz wykładowca w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Legnicy. Do 2020 roku pełnił ponadto funkcje kantora katedry legnickiej, dyrygenta chóru katedralnego i scholii seminaryjnej.
W latach 2018-2021 odbył studia podyplomowe z dyrygentury i chórmistrzowstwa na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie pracuje jako wikariusz i katecheta parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze, gdzie powołał do istnienia scholę gregoriańską. W pracy naukowej zajmuje się wydawaniem rękopisów muzycznych z dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie. Ukazują się one od 2020 roku w utworzonej przez niego serii pt.
„Studia Musica Grissoviensia”, której jest redaktorem.